MEB İletişim Merkezi 147 açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonra devlet merkezli eğitim anlayışının yerine halkın istek ve ihtiyaçlarına, çocuklarımızın bilgi, kabiliyet, beklentilerine yönelik, onları dünyaya hazırlayacak eğitim anlayışını doğru dönüşümü gerçekleştirecek.

KARİYER VE YAŞAM 10.06.2012, 11:09 10.06.2012, 11:14
MEB İletişim Merkezi 147 açıldı

Van'ın Erciş ilçesindeki açılış töreninde konuşan Bakan Dinçer, ''Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonra devlet merkezli eğitim anlayışının yerine halkın istek ve ihtiyaçlarına, çocuklarımızın bilgi, kabiliyet, beklentilerine yönelik, onları dünyaya hazırlayacak eğitim anlayışını doğru dönüşümü gerçekleştiriyor'' dedi.

1 Mart tarihinde geçici binasında hizmet vermeye başlayan MEBİM 147, Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Turkcell Global Bilgi ve Turksat iş birliği ile Van'ın en büyük nüfusa sahip ilçesi Erciş'te açıldı.

 
Bakan Dinçer, depremden sonra Van'ın Erciş ilçesinde yaptırılan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'nin (MEBİM) açılış törenine katıldı.
 
Burada konuşan Bakan Dinçer, bu tesisin birçok kurumun ortak çalışması ve takım halinde hareket etmesiyle kurulduğunu belirterek, koordinasyon halinde yapılan çalışma sonucu kısa sürede tamamlandığını bildirdi. Bu çağrı merkezinin depremden önce farklı bir ilde yapılmasının planladığını ifade eden Bakan Dinçer, şöyle konuştu: ''Depremin ardından Erciş'e gelirken insanların işine gidip gelmesi, toplumun tekrar hayata dönmesi adına burada yapmaya karar verdik. Birinci depremde fiziki hasar çoktu ama insanlar sosyo-psikolojik olarak çok güçlüydü. İkinci depremde fiziki olarak çok hasar olmadı ama sosyo-psikolojik olarak çok büyük hasar oldu. Bu tesisi kentte işe başlamanın yeni bir adımı olarak görüyorum. Erciş'e bir hayat kazandırma yolunda ilk ve önemli bir adım oldu. Bu sadece Erciş halkı için değil belki özürlüler için de anlamlı mesaj taşıdı. Burada özürlü insanların çalışmasına imkan vererek onları sadece çalışma hayatına dahil etmedik, hayatın içine çektik. Bundan sonra ister özel ister kamu sektörü olsun engeli istihdamına yeni bir bakış açısı getireceğini düşünüyorum.'' Depremde 76 öğretmenin öldüğünü hatırlatan Bakan Dinçer, öğrencilerin bundan ciddi oranda etkilendiğini kaydetti. 
 
Depremin ardından 72 bin civarında öğrenciyi başka kentlere gönderdiklerini söyleyen Bakan Dinçer, bunların 30 bininin dönüş yaptığını bildirdi. Deprem sonrası oluşan dayanışma ve destek ruhunun devam etmesi dileğinde bulunan Bakan Dinçer, şunları kaydetti: ''Burada yaptığımız tesisin depremden önce doğup büyüdüğüm memleketim Karaman'a yatırım olsun diye orada yapılmasına karar vermiştik ve ihalesi yapılmıştı. Depremden sonra buraya gelip genel durumu görünce ihaleyi alan firmayla görüşerek bu tesisi Erciş'e yapma düşüncemizi söyledik. Firma bizi anlayışla karşıladı ve bir hafta içinde ihalesini gerçekleştirerek burada yapmaya başladık. Erciş ve Karaman, Selçuklular'ın iki önemli yerleşme merkezidir. Karaman'da olacağına Erciş'te olsun dedik. Bu tesis Türkiye'nin en ucuz hizmet veren çağrı merkezidir.'' 
 
İlk çağrıda cevap veren tek çağrı merkezi
 
Bu çağrı merkezinin iki önemli özelliği olduğunu belirten Bakan Dinçer, şöyle devam etti: ''Turkcell'le daha önce yaptığımız görüşmede telefon en fazla 3 kez çalıştığında cevap verilmesi gerektiğini aksi takdirde sözleşmeyi iptal edeceğimi şart koşmuştum. Çünkü daha önce telefon defalarca çalıyor, karşısında muhatap bulamıyordu. Şimdi bu çağrı merkezinde telefon bir kez çaldığında hemen cevap veriliyor. Bunu gerçekleştiren Turkcell'e teşekkür ediyorum. İkinci olarak, çağrı merkezlerine gelen soru, talep ve beklentilere daha önce yüzde 85 oranında doğrudan cevap veriliyordu. Bu tesiste ise soru soran öğrenci, veli ve öğretmene yüzde 91 oranında doğrudan cevap veriliyor. Dolayısıyla halkımız, velilerimiz ve öğrencilerimiz ile atama bekleyen öğretmenlerimiz ve sınava girecek çocuklarımız, aklında bir soru varsa Alo 147'yi çevirecek ve en kısa sorusuna cevap alabilecektir. Şikayeti olanlar yine Alo 147'yi ararsa en hızlı şekilde müdahale edileceği yer burasıdır.'' 
 
''Burası öğretmen şikayet merkezi değil''
 
MEBİM'in kurulması sürecinde medyanın ve bazı sendikaların burayı öğretmen şikayet merkezi olarak tanımladığını ifade eden Bakan Dinçer, bu durum kendilerini çok üzdüğünü kaydetti. Bu tesisin öğrencilerin öğretmenlerini şikayet edeceği yer olmadığını belirten Bakan Dinçer, şöyle konuştu: ''Burayı insanlarımızın, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve okul idarecilerimizin sorularına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecekleri yer olarak tasarladık. Geçen 3 ayda gelen sorular ve beklentilerinin analizini yaptık. Bunun için de açıköğretim imkanlarını öğrenmek isteyen vatandaşların soruları ilk sırada yer aldı, ikinci sırada SBS, YGS ve LYS gibi sınavlar oldu. Üçüncü sırada ise velilerin beklentileri, okullarla ilgili önerileri yer alırken öğretmenler ilgili şikayetler sıralamaya bile girmedi. Oran bindeler civarında kaldı. Bu benim için mutluluk oldu. Bütün antipropagandaların bu güzel hizmeti engellemeye yönelik karalama olduğunu açıkça gördük.'' 
 
MEBİM'i Milli Eğitim Bakanlığı'nın halk odaklı hizmet anlayışının bir parçası olarak gördüğünü belirten Bakan Dinçer, şunları söyledi: ''Milli Eğitim Bakanlığı olarak şimdiye kadar tek tip eğitim yapıyor ve tek tip insan olmayı öneriyorduk. 4 4 4 kanununun çıkmasından sonra ''Okullar Hayat Olsun' ve FATİH projesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması, milli güvenlik derslerinin kaldırılması, 19 Mayıs ve 23 Nisan törenlerinde yaptığımız yeni düzenlemelerin tamamı aslında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bundan sonra devlet merkezli eğitim anlayışının yerine halkın istek ve ihtiyaçlarına, çocuklarımızın bilgi, kabiliyet, beklentilerine yönelik, onları dünyaya hazırlayacak eğitim anlayışını doğru dönüşüm gerçekleştirdiğini gösteren belgelerdir. Nitekim bu tesis de onu pekiştiren çok somut bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.'' 
 
Depremden sonra Van genelinde bin 15 dersliğin eğitim dışı kaldığını ifade eden Bakan Dinçer, il genelinde bin 960 dersliğini yapımının devam ettiğini bildirdi. Bu dersliklerin eylül ayına yetiştirileceğini kaydeden Bakan Dinçer, bir kısmının tamamlanarak eğitime açıldığını sözlerine ekledi. 
 
Van'da 200'den fazla öğretmene çelik konstrüksiyon
 
MEBİM'in açılış töreninde konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, MEB önderliğinde çok önemli bir hizmeti Ekim ayında deprem yaşayan Van'ın Erciş ilçesine getirmekten mutlu olduklarını vurulayarak, teknoloji ve takım oyunu sayesinde tesisi çok kısa bir sürede yaptıklarını belirtti. Ciliv şöyle devam etti: ''Bu iletişim merkezinde çalışacak kardeşlerimizin yüzde 50'si engelli. Çalışanlarımızın yüzde 95'i depremzede. Büyük sıkıntı yaşamışlar, fakat onlarla hemfikiriz. Geriye değil, ileriye bakacağız. İnanıyoruz ki, kazalar her zaman olabilir ama hayat da bir mücadele... Biz geleceği daha iyi yapmak için çalışacağız. Turkcell Ailesi olarak bugün, MEB Bakanımızın desteğiyle, 100 çağrı merkezi çalışanımız ve 20 kişilik destek ekibimizle burada 120 kişiye istihdam sağlıyoruz. İlerde bu tesisi ve diğer tesisleri daha da büyütmeyi hedefliyoruz.'' 
 
''Türkiye Kumbarası'' kampanyasında 9 milyon lira topladıkları bilgisini veren Ciliv, Van'da 200'den fazla öğretmene çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı konutları MEB desteğiyle yapacaklarını kaydetti. 
 
Konuşmaların ardından MEBİM 147 çağrı merkezinin açılışı Bakan Dinçer, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Genel Müdürü Tayfun Acer tarafından açıldı.
 
MEB İletişim Merkezi (MEBİM 147)
 
Erciş'te açılışı yapılan MEBİM 147'ye toplam 3 Milyon lira yatırım yapılırken, 100 kişilik çağrı merkezi çalışanlarının yüzde 95'ini depremzede, yüzde 50'sini ise engelli bireyler oluşturuyor. 7 gün 24 saat ulaşılabilen, hizmete başlamasından bu yana 450 bin çağrıya cevap verilen merkeze, günlük bazda ortalama 4800 çağrı geliyor. Hizmet eşitliğini Erciş'ten tüm Türkiye'ye yaymayı hedefleyen MEBİM'i arayarak, eğitim ve öğretim başta olmak üzere Bakanlıkça sunulan tüm hizmetlerle ilgili bilgi alınabiliyor. 
 
İletişim Merkezi'ne gelen tüm çağrılara uzmanlar tarafından doğrudan cevap veriliyor. Çağrıların bir inceleme ve araştırma gerektirmesi veya Bakanlıkça işlem yapılmasını zorunlu kılması nedeniyle hemen cevap üretilemediği durumlarda kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilerek en geç 72 saat içerisinde taleplerle ilgili telefon, SMS veya e-mail aracılığıyla geri dönülüyor. Engelli dostu olarak yapılan ve deprem sonrasında çalışanların kapalı alanda kalma korkusu da göz önünde bulundurularak planlanmış tek katlı çelik konstrüksiyon ve depreme dayanıklı yaklaşık 800 metrekarelik hizmet binasında, MEB'in görev alanlarıyla ilgili gelen her türlü bilgi edinme, şikayet, ihbar, görüş-öneri ve talepleri etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturmak amaçlanıyor
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
az bulutlu
Namaz Vakti 08 Nisan 2020
İmsak 05:00
Güneş 06:29
Öğle 13:11
İkindi 16:49
Akşam 19:43
Yatsı 21:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20