17 Temmuz 2019 Çarşamba

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

52 bin kadro fazlası nasıl değerlendirilecek

Başbakan Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in 4+4+4 sistemine ilişkin yaptıkları iki farklı açıklama öğretmenleri endişelendirdi.

02 Nisan 2012 Pazartesi 20:49
52 bin kadro fazlası nasıl değerlendirilecek
EGT-250X250 -->
Başbakan Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in 4+4+4 sistemine ilişkin yaptıkları iki farklı açıklama öğretmenleri endişelendirdi. 
Endişe konusu ise 5 yıllık periyotlarda hizmet veren sınıf öğretmenlerinin durumu. Dinçer'e göre, 4+4+4'te ilk 4 yıllık dönem sonrasındaki ilk yıl eğitimlere yine sınıf öğretmenleri girecekti. Ancak Başbakan Erdoğan, ilk dört yılın ardından gelen ikinci dört yıllık eğitim bölümünde derslere 'branş' öğretmenlerinin gireceğini açıkladı.

Peki işleyiş Başbakan Erdoğan'ın dediği gibi olursa oluşacak 52 bin kadro fazlası nasıl eritilecek.

Eğitim sendikalarına göre bu sorun 'yeni açılacak köy okullarına' yapılacak tayinlerle çözülecek. Bu sistemin detayları da Başbakan Erdoğan'ın iki gün önce yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasının detaylarında gizli.

Başbakan Erdoğan "Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen bu eğitim modeliyle, 12 yıllık zorunlu eğitim süresi, üç kademeye ayrılıyor. Birinci kademe 4 yıl süreli ilkokul, ikinci kademe 4 yıl süreli ortaokul, üçüncü kademe ise, yine aynı şekilde 4 yıl süreli lise eğitimi olacak. İlk dört yılın sonunda, öğrencilerimiz mevcut ilköğretim okuluna gidebileceği gibi, başka bir ilköğretim okulunun 'ikinci kademesine' de devam edebilecek. İlk kademeye sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye ise branş öğretmenleri girecek. Milli Eğitim Bakanlığımız 'ikinci kademe' müfredatını yeniden düzenleyerek bu kademedeki 'alan' derslerinin ağırlığını artıracak. Öğrencilerimiz, liseye devam ederken özellikle mesleki eğitimle ilgili 'yönlendirme' derslerini de alabilecek" dedi.

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV