20 Temmuz 2019 Cumartesi

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

İnternetten araştırdı, patentlik buluş icat etti

Özel Enka İlköğretim Okulu öğrencisi Cem Altun dokunmaya ve kimyasal maddelere gerek kalmadan su buharının yeterli oranda iletilmesini sağlayacak bir makine icat etti.

29 Mart 2012 Perşembe 21:28
İnternetten araştırdı, patentlik buluş icat etti
EGT-250X250 -->
İlköğretim öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bu Benim Eserim’ isimli proje yarışmasına katılan Cem Altun tuvalet temizliğinin su buharı ile yapılmasını sağlayacak yeni bir teknik icat etti. Altun, dokunmadan ve kimyasal maddeler kullanmadan tuvaletlerde gerekli hijyen koşullarının sağlanmasına yarayacak buluş için patent başvurusunda bulundu. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Bu Benim Eserim’ yarışmasına katılarak insanların gündelik ihtiyaçlarından yola çıkan Özel Enka İlköğretim Okulu öğrencisi Cem Altun dokunmaya ve kimyasal maddelere gerek kalmadan su buharının yeterli oranda iletilmesini sağlayacak bir makine icat etti. Araştırması için gerekli teknik bilgiyi yaptığı internet araştırması ile edinen Altun edindiği bilgileri buluşa çevirerek Türkiye’nin patent başvurusu yapan en küçük mucitlerinin arasına girdi. Altun’un buluşu için patent başvurusu yarışmanın patent sponsoru olarak görev yapan Adres Patent Firması tarafından gerçekleştirildi. 

“Buluş Yapmak İçin Einstein Olmaya Gerek Yok”
“Buluş yapmanın ilk adımı gerekli ihtiyaçları saptamaktır. Öğrencilerimizi bu bilinçle yetiştirebilirsek Türkiye’nin patent sayısını kısa sürede uluslararası standartlara ulaştırabiliriz” diyen Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Akbulut, sektöre ve devlet kurumlarına bu konuda önemli görevler düştüğünün altını çizdi. Akbulut; “Buluşçu zihniyetin topluma yerleşebilmesi için gençlerin erken yaşta bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda gerek devlet kurumları gerek sektörümüzün önde gelen firmaları olarak bizler yeni projelere imza atarak öğrencilerimizi buluş yapmaya teşvik etmeli ve patent almak için Einstein olmaya gerek olmadığını görmelerini sağlamalıyız” açıklamasında bulundu. 

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV