20 Ocak 2019 Pazar

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Okan Üniversitesi’nden, istihdam destekli optisyenlik programı

“İş yaşamına en yakın üniversite” sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi, gözlük üretimi yapan ve satan işletmelerde görevli çalışanları, kendi alanlarından mezun ön lisans diplomalı “Sağlık Teknikerleri” haline getirebilmek ve işyeri açabilecek mezunlar yetiştirebilmek amacıyla “Optisyenlik Programı”nı hayata geçiriyor.

28 Haziran 2012 Perşembe 10:00
 Okan Üniversitesi’nden, istihdam destekli optisyenlik programı
EGT-250X250 -->
“İş yaşamına en yakın üniversite” sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi, gözlük üretimi yapan ve satan işletmelerde görevli çalışanları, kendi alanlarından mezun ön lisans diplomalı “Sağlık Teknikerleri” haline getirebilmek ve işyeri açabilecek mezunlar yetiştirebilmek amacıyla “Optisyenlik Programı”nı hayata geçiriyor. Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği’nce öğrencilere burs, uygulama eğitimi desteği ve mezuniyet sonrası 
istihdam desteği garantisi veriliyor. Program, İstanbul’da vakıf üniversiteleri arasında sektör işbirliği ile açılan ilk Optisyenlik Programı olması nedeniyle büyük önem taşıyor.
 
Optisyenlik mesleğinin kalite standardını yükseltmek amacıyla 2004’te yürürlüğe giren 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesinde, “… optisyenlik mesleğini icra edebilmek için optisyenlik alanında en az ön lisans seviyesinde mesleki eğitim ve öğretim veren yüksekokul mezunu olmak gerekir” şartı getirilmişti. Aranan bu şart gereği, sektörün ihtiyacını karşılamak ve istihdam yaratmak amacıyla Okan Üniversitesi ve sektör temsilcileri ile yapılan toplantılar sonucunda Meslek Yüksekokulu bünyesinde “Optisyenlik Ön Lisans Programı” açılması için protokol imzalandı. Yapılan sektörel işbirliği ile sektörün önde gelen isimleri, Optisyenlik Programı Danışma Komitesi’nde yer aldı. 

Tüm öğrencilere burs desteği
2012-2013 Akademik Yılı’nda, Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Ön Lisans Programı’na 50’si örgün, 50’si ikinci öğretim olmak üzere toplam 100 öğrenci alınacak. 100 öğrencinin 70’i ücretli, 20’si %50 burslu, 10’u ise %100 burslu eğitim görecek. Öğrenciler, tercih listesinde ilk üçe Okan Üniversitesi’ni yazmaları durumunda %25 burs kazanacaklar. Öğrencilerin hepsinin ilk üç tercihinden birinin Okan Üniversitesi olması ve yerleşmeleri durumunda 100 öğrencinin 100’ü de burs imkanından faydalanacak.

İlk trimester uygulaması
Eğitim süresi 2 yıl olan Optisyenlik Ön Lisans Programı’nda, 1 yılda 3 dönem uygulaması hayata geçirilerek Türkiye’de ilk kez trimester uygulaması başlatılmış olacak.  Programa katılan öğrenciler, isteğe bağlı olarak 1 yıl İngilizce hazırlık okuyabilecek. Hazırlık okuyan öğrenciler eğitimlerini 3 yılda tamamlayabilecek. 
Programın amacı:
“ISCED (Uluslararası Eğitim Sınıflandırma Standardı) 725-Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü”  altında yer alan Optisyenlik Programı’nın amacı; görme kusurlarının giderilmesi için yetkili uzman doktor tarafından düzenlenen reçeteye uygun olarak, görme gereçlerinin (gözlük, 
cam, çerçeve, kontak lens), belirtilen diyoptri, optik merkez, aks, lens ham maddesi, lensin ve çerçevenin fiziki özelliklerini göz önünde bulundurarak teknik esaslara uygun gözlük kullanıcısının kullanım özelliklerine göre sağlıklı olarak hazırlanması alanında eğitim alan “Sağlık Teknikeri” yetiştirmek.

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV