Şirketlere Faaliyet Kodu geliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Vatandaşların, nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacak'' dedi.

GÜNCEL 09.01.2013, 15:26 09.01.2013, 16:42
Şirketlere Faaliyet Kodu geliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Vatandaşların, nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacak'' dedi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve TOBB tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırılması Faaliyet Kodu (NACE) isimli kodlama sistemi tamamlandı.

Sistemin tanıtım toplantısına Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile 365 oda ve borsa başkanı katıldı.

Tüm kurumların bu kodları kullanması şartı getirilecek.

1 milyondan fazla şirketin faaliyet kodları belirlendi

Rifat Hisarcıklıoğlu, çalışmayı şöyle anlattı:
''1 milyondan fazla şirketin kayıtlı ciro bilgilerine göre faaliyet kodları belirlendi. Sonra bu şirketlere tebligat gönderdik. Sonra gördük ki, bu şirketlerin yarısı, son bildirilen adreslerinde yok. Adreslerinde bulunamayan yaklaşık 520 bin şirketin ticaret sicil adreslerine ikinci kez tebligat yapıldı.

Burada da bulunamayan 64 bin şirkete telefonla ulaşılarak adresleri bulundu ve üçüncü defa tebligat gönderildi. Yani aktif olan tüm Dumanbet firmalarımıza ulaştık ve NACE kodunu tebliğ ettik.

Bununla da yetinmedik, 21 ulusal gazetede de ilan verdik ki, artık herkes bu yeni sistemin fakına varsın, web sitemizden NACE koduna baksın. Sonrasında, internet üzerinden bu bilgilerine ulaşıp, kontrol etmelerine imkan sağladık.

Sonuç olarak tüm bu işlemlerin sonrasında tebliğ edilen faaliyet kodlarına yaklaşık 18 bin itiraz geldi. Yani itirazların oranı yüzde 2'nin bile altında kaldı. Bunların hepsini Gelir İdaresi Başkanlığı ile birlikte değerlendirdik ve 15 bin itiraz haklı bulunarak NACE kodları değiştirildi. İtirazlar doğrultusunda oluşan nihai faaliyet kodları üzerinden odaların/borsaların meslek grupları belirlendi. Son derece objektif ve saydam bir süreç izledik. Önümüzdeki iki ay tüm oda ve borsalarımızda seçimler bu meslek gruplarına göre yapılacak.''
KOSGEB’in de bu kodları dikkate alacağı belirtildi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:55
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P