Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi, "Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması" düzenledi.

GÜNCEL 27.03.2013, 06:59 27.03.2013, 10:06
Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması
Kartepe Kaymakamlığı ve Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlenen bu yarışmanın amaçları; Hızla gelişen ve değişen dünyayı algılayabilmek, coğrafya bilgilerinin yaşantımızdaki yerini vurgulamak, yaşadığımız yerden başlayarak ülkemiz ve dünya ile uyumlu yaşamı desteklemek ve geleceği coğrafya ile tasarlamak olarak belirlendi.

Marmara bölgesindeki resmi ve özel ortaöğretim okullarını içine alan ve başvuru önceliğine göre müracaatların kabul edildiği bu yarışmanın kapsadığı iller ve bu illere ayrılan kontenjanlar şöyle sıralandı; Balıkesir:6, Bilecik:5, Bursa:8, Çanakkale: 5, Edirne:5, İstanbul:15, Kırklareli: 5, Kocaeli:8, Sakarya:8, Tekirdağ:5, Yalova:5

Toplam 75 okuldan 150 öğrenci ve onlara eşlik edecek danışman öğretmenleri kapsayan bu projeye, Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliği yapacak.

Yarışmaya başvurular 29 Mart 2013 tarihinde sona erecek olup yarışmanın tarihi ise 27 Nisan 2013 Cumartesi olarak belirlendi.
Başvurular http://www.ksbl.meb.k12.tr, http://www.kartepe.meb.gov.tr adreslerinden birinden alınacak başvuru formunun doldurularak "Yavuz Sultan Selim Mah. Emsal Sokak, Acısu Mevkii KARTEPE/KOCAELİ" adresindeki Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi'ne kargo veya posta yoluyla gönderilerek yapılacaktır.

Dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlerin ödüllendirileceği yarışmada birinci, ikinci ve üçüncülere ek olarak jüri özel ödülü de planlandı. Birinciye1500 TL ve danışman öğretmenine 750 TL şeklinde planlanan ödül töreni ise yarışmanın yapıldığı gün olan 27 Nisan saat 17.00 olarak belirlendi.

Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması


Jüri Üyeleri:

 

Şartname

Başvuru Formu

Yarışmanın Adı:

Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması

Amaç : * Hızla gelişen ve değişen dünyayı algılayabilmek;

* Coğrafya bilgilerinin yaşantımızdaki yerini vurgulamak;

* Yaşadığımız yerden başlayarak, ülkemiz ve dünya ile uyumlu yaşamı desteklemek,

*Geleceği coğrafya ile tasarlamak,

 

Kapsam : Bu şartname Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğünün düzenlediği COĞRAFYA BİLİM YARIŞMASI kural ve yöntemlerini kapsar.

 

Yasal Dayanak : 2569 Sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan MEB İlk ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği 22. maddesine uygun olarak düzenlenmiştir.

 

Kategoriler:

Yarışma toplam 3 kategoriden oluşmaktadır.

1.     Kategori: Yazılı Test soruları—20 adet. Süre-30 dakika

2.     Kategori: Multimedya testi—20 soru Süre-30 dakika

3.     Kategori: Coğrafi Beceri --10 soru Süre-30dakika

 

TOPLAM -----50 SORU

SÜRE----------90 DAKİKA

 

 

Katılım Şartları ve Uygulamaya ilişkin Açıklamalar:

* Yarışmaya Marmara Bölgesinde bulunan İllerde hizmet veren ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların belirlediği takımlar katılabilir.

* Her okuldan bir takım katılabilir. Her takım iki kişiden oluşmalıdır.

* Yarışma esnasında fotoğraf ve kamera çekimi yapılabilecektir.

* Yarışma ile ilgili bilgilere web sayfası aracılığıyla internetten ulaşılabilir.

* Yarışma sonrasında her öğrenciye ve okula katılım belgesi verilecektir.

* Yarışmaya katılacak öğretmen ve öğrenciler talep etmeleri durumunda Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü tarafından okul pansiyonunda ücretsiz misafir edileceklerdir.

* Yarışma günü katılımcı okul adına (Coğrafya öğretmeni öncelikli olmak üzere) bir danışman öğretmenin de bulunması gerekmektedir.

 

Uygulamaya ilişkin Açıklamalar:

* Sınava girecek öğrenciler yanlarında, onaylanmış öğrenci belgesi, kurşun kalem ve silgi bulundurmalıdır.

*  Yarışma süresi toplam 90 dakikadır. Sınav saat 10.00’da başlayıp 14.30’da sona erecektir.

*  Yarışma 3 kategori ve 50 sorudan oluşacaktır.

*  Yarışmada eşitlik olması durumunda her kategoriden yedek sorular sorulacak, eşitliğin devamı halinde kura çekilecektir.

*  Yarışma soruları, Lise Coğrafya Dersi 9, 10 ve 11. sınıf müfredatlarından oluşmaktadır.

*  Organizasyon heyeti, yarışma öncesinde katılacak okulları bilgilendirmek şartıyla organizasyonla ilgili değişiklikler yapabilir.

 

Başvurular:

a) Her okul, www.kartepe.meb.gov.tr veya http://www.ksbl.meb.k12.tr adresindeki linkte bulunan başvuru formunu eksiksiz olarak dolduracaktır.

 

1.

Başvuru tarihleri

11 Mart 2013 – 5 Nisan 2013

2.

Başvuru sonuçlarının duyurulması ve davetiyelerin postaya verilmesi

10 Nisan 2013

3.

Başvuru formunun yeri

http://www.kartepe.meb.gov.tr

http://www.ksbl.meb.k12.tr,

4.

Başvuru için kurum ve adresi

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi

Yavuz Sultan Selim Mah. Emsal Sokak

Acısu Mevkii  KARTEPE/KOCAELİ

5.

Başvuru için

Tel    : 0262 353 40 03

Faks  : 0262 353 40 22

6.

Yarışmanın yapılacağı tarih ve saat

27 Nisan 2013 Cumartesi saat: 10.00

7.

Ödül Töreni

27 Nisan 2013 Cumartesi saat: 17.00

 

b) Yukarıdaki web adreslerinden indirilen başvuru formu doldurulup onayladıktan yukarıda belirtilen adrese posta veya kargo ile gönderilecektir. Başvuru evraklarını içeren paketler,  teslim alınmasına göre sıralama yapılacak olup geçerli başvurular illere verilen kontenjanlara göre değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirmeye alınan okullara birer davet yazısı gönderilecektir ve yukarıda belirtilen internet sayfalarında duyurulacaktır.

 

 İllere göre yarışmaya katılabilecek okul sayıları şu şekildedir:  Balıkesir:6, Bilecik:5, Bursa:8, Çanakkale: 5, Edirne:5, İstanbul:15, Kırklareli: 5, Kocaeli:8, Sakarya:8, Tekirdağ:5, Yalova:5

 

c) Onaylanan başvuru formunda belirtilen öğrenciler daha sonra değiştirilemez.

 

Yarışma Koordinatörü: Mürsel GÜNDOĞDU / Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler L. Müdürü (505 5410925)

 

Sonuçların Duyurulması:

Yarışma sonuçları 27 Nisan 2013 Cumartesi saat: 17.00’de yapılacak olan ödül töreninde açıklanacaktır.

 

Ödüller:

Yarışma sonucunda; sıralama ve ödüllendirme takım olarak değerlendirilecektir.

Ödüller

Takım

Öğretmen

Okul

Birincilik Ödülü

1500 TL

750 TL

Katılım Belgesi

İkincilik Ödülü

1000 TL

500 TL

Katılım Belgesi

Üçüncülük Ödülü

800 TL

400 TL

Katılım Belgesi

Jüri Özel Ödülü

500 TL

250 TL

Katılım Belgesi

 

 

Not: Yarışmaya katılan bütün öğrencilere Katılım Belgesi verilecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
açık
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:43
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:18
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29