Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi, "Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması" düzenledi.

GÜNCEL 27.03.2013, 06:59 27.03.2013, 10:06
Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması
Kartepe Kaymakamlığı ve Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlenen bu yarışmanın amaçları; Hızla gelişen ve değişen dünyayı algılayabilmek, coğrafya bilgilerinin yaşantımızdaki yerini vurgulamak, yaşadığımız yerden başlayarak ülkemiz ve dünya ile uyumlu yaşamı desteklemek ve geleceği coğrafya ile tasarlamak olarak belirlendi.

Marmara bölgesindeki resmi ve özel ortaöğretim okullarını içine alan ve başvuru önceliğine göre müracaatların kabul edildiği bu yarışmanın kapsadığı iller ve bu illere ayrılan kontenjanlar şöyle sıralandı; Balıkesir:6, Bilecik:5, Bursa:8, Çanakkale: 5, Edirne:5, İstanbul:15, Kırklareli: 5, Kocaeli:8, Sakarya:8, Tekirdağ:5, Yalova:5

Toplam 75 okuldan 150 öğrenci ve onlara eşlik edecek danışman öğretmenleri kapsayan bu projeye, Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliği yapacak.

Yarışmaya başvurular 29 Mart 2013 tarihinde sona erecek olup yarışmanın tarihi ise 27 Nisan 2013 Cumartesi olarak belirlendi.
Başvurular http://www.ksbl.meb.k12.tr, http://www.kartepe.meb.gov.tr adreslerinden birinden alınacak başvuru formunun doldurularak "Yavuz Sultan Selim Mah. Emsal Sokak, Acısu Mevkii KARTEPE/KOCAELİ" adresindeki Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi'ne kargo veya posta yoluyla gönderilerek yapılacaktır.

Dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlerin ödüllendirileceği yarışmada birinci, ikinci ve üçüncülere ek olarak jüri özel ödülü de planlandı. Birinciye1500 TL ve danışman öğretmenine 750 TL şeklinde planlanan ödül töreni ise yarışmanın yapıldığı gün olan 27 Nisan saat 17.00 olarak belirlendi.

Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması


Jüri Üyeleri:

 

Şartname

Başvuru Formu

Yarışmanın Adı:

Marmara Bölgesi Liseler Arası Coğrafya Bilim Yarışması

Amaç : * Hızla gelişen ve değişen dünyayı algılayabilmek;

* Coğrafya bilgilerinin yaşantımızdaki yerini vurgulamak;

* Yaşadığımız yerden başlayarak, ülkemiz ve dünya ile uyumlu yaşamı desteklemek,

*Geleceği coğrafya ile tasarlamak,

 

Kapsam : Bu şartname Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğünün düzenlediği COĞRAFYA BİLİM YARIŞMASI kural ve yöntemlerini kapsar.

 

Yasal Dayanak : 2569 Sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan MEB İlk ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği 22. maddesine uygun olarak düzenlenmiştir.

 

Kategoriler:

Yarışma toplam 3 kategoriden oluşmaktadır.

1.     Kategori: Yazılı Test soruları—20 adet. Süre-30 dakika

2.     Kategori: Multimedya testi—20 soru Süre-30 dakika

3.     Kategori: Coğrafi Beceri --10 soru Süre-30dakika

 

TOPLAM -----50 SORU

SÜRE----------90 DAKİKA

 

 

Katılım Şartları ve Uygulamaya ilişkin Açıklamalar:

* Yarışmaya Marmara Bölgesinde bulunan İllerde hizmet veren ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların belirlediği takımlar katılabilir.

* Her okuldan bir takım katılabilir. Her takım iki kişiden oluşmalıdır.

* Yarışma esnasında fotoğraf ve kamera çekimi yapılabilecektir.

* Yarışma ile ilgili bilgilere web sayfası aracılığıyla internetten ulaşılabilir.

* Yarışma sonrasında her öğrenciye ve okula katılım belgesi verilecektir.

* Yarışmaya katılacak öğretmen ve öğrenciler talep etmeleri durumunda Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü tarafından okul pansiyonunda ücretsiz misafir edileceklerdir.

* Yarışma günü katılımcı okul adına (Coğrafya öğretmeni öncelikli olmak üzere) bir danışman öğretmenin de bulunması gerekmektedir.

 

Uygulamaya ilişkin Açıklamalar:

* Sınava girecek öğrenciler yanlarında, onaylanmış öğrenci belgesi, kurşun kalem ve silgi bulundurmalıdır.

*  Yarışma süresi toplam 90 dakikadır. Sınav saat 10.00’da başlayıp 14.30’da sona erecektir.

*  Yarışma 3 kategori ve 50 sorudan oluşacaktır.

*  Yarışmada eşitlik olması durumunda her kategoriden yedek sorular sorulacak, eşitliğin devamı halinde kura çekilecektir.

*  Yarışma soruları, Lise Coğrafya Dersi 9, 10 ve 11. sınıf müfredatlarından oluşmaktadır.

*  Organizasyon heyeti, yarışma öncesinde katılacak okulları bilgilendirmek şartıyla organizasyonla ilgili değişiklikler yapabilir.

 

Başvurular:

a) Her okul, www.kartepe.meb.gov.tr veya http://www.ksbl.meb.k12.tr adresindeki linkte bulunan başvuru formunu eksiksiz olarak dolduracaktır.

 

1.

Başvuru tarihleri

11 Mart 2013 – 5 Nisan 2013

2.

Başvuru sonuçlarının duyurulması ve davetiyelerin postaya verilmesi

10 Nisan 2013

3.

Başvuru formunun yeri

http://www.kartepe.meb.gov.tr

http://www.ksbl.meb.k12.tr,

4.

Başvuru için kurum ve adresi

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi

Yavuz Sultan Selim Mah. Emsal Sokak

Acısu Mevkii  KARTEPE/KOCAELİ

5.

Başvuru için

Tel    : 0262 353 40 03

Faks  : 0262 353 40 22

6.

Yarışmanın yapılacağı tarih ve saat

27 Nisan 2013 Cumartesi saat: 10.00

7.

Ödül Töreni

27 Nisan 2013 Cumartesi saat: 17.00

 

b) Yukarıdaki web adreslerinden indirilen başvuru formu doldurulup onayladıktan yukarıda belirtilen adrese posta veya kargo ile gönderilecektir. Başvuru evraklarını içeren paketler,  teslim alınmasına göre sıralama yapılacak olup geçerli başvurular illere verilen kontenjanlara göre değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirmeye alınan okullara birer davet yazısı gönderilecektir ve yukarıda belirtilen internet sayfalarında duyurulacaktır.

 

 İllere göre yarışmaya katılabilecek okul sayıları şu şekildedir:  Balıkesir:6, Bilecik:5, Bursa:8, Çanakkale: 5, Edirne:5, İstanbul:15, Kırklareli: 5, Kocaeli:8, Sakarya:8, Tekirdağ:5, Yalova:5

 

c) Onaylanan başvuru formunda belirtilen öğrenciler daha sonra değiştirilemez.

 

Yarışma Koordinatörü: Mürsel GÜNDOĞDU / Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler L. Müdürü (505 5410925)

 

Sonuçların Duyurulması:

Yarışma sonuçları 27 Nisan 2013 Cumartesi saat: 17.00’de yapılacak olan ödül töreninde açıklanacaktır.

 

Ödüller:

Yarışma sonucunda; sıralama ve ödüllendirme takım olarak değerlendirilecektir.

Ödüller

Takım

Öğretmen

Okul

Birincilik Ödülü

1500 TL

750 TL

Katılım Belgesi

İkincilik Ödülü

1000 TL

500 TL

Katılım Belgesi

Üçüncülük Ödülü

800 TL

400 TL

Katılım Belgesi

Jüri Özel Ödülü

500 TL

250 TL

Katılım Belgesi

 

 

Not: Yarışmaya katılan bütün öğrencilere Katılım Belgesi verilecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Başakşehir 10 14
8. Karagümrük 9 13
9. Konyaspor 9 12
10. Rizespor 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 8 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. West Bromwich 10 6
18. Burnley 9 5
19. Fulham 9 4
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7