20 Ocak 2019 Pazar

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Çocukların eğitilmesi, hükümetimizin en temel bakışıdır

Eğitim, özellikle çocukların eğitilmesi, hükümetimizin en temel bakışıdır ve geriye gidilmesi söz konusu olamayacaktır, olmamalıdır. 3,8 milyon öğrencinin içerisinde 1,7 milyonu kız çocuklarımız. Yani yüzde 45'i yakaladık.

06 Eylül 2012 Perşembe 09:41
Çocukların eğitilmesi, hükümetimizin en temel bakışıdır
EGT-250X250 -->
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Hollanda-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. yılı kapsamında, KAGİDER, KADER ve Hollanda Türkiye Enstitüsü ortaklığında düzenlenen ''Öncü Kadınlar Kadın Gündemini İleri Taşıyor'' başlıklı panelde konuşma yaptı.
 
Bakan Fatma Şahin, kadınların güçlü tarafının, duygusal zekasının, disiplininin, işbirliğinin, iletişime açık öngörüsünün dışarıda bırakıldığı ve yok sayıldığı zaman, hiçbir hedefe ulaşılamayacağını dile getirdi.
 
En önemli konunun eğitim olduğuna işaret eden Bakan Şahin, temel eğitimde yüzde 98 oranını yakalayan Türkiye'nin geriye gitmesinin söz konusu olamayacağını belirterek, ''Bunu 12 yıla çıkarmamız, kesintiye uğratmamamız gerekiyor. Eğitim, özellikle çocukların eğitilmesi, hükümetimizin en temel bakışıdır ve geriye gidilmesi söz konusu olamayacaktır, olmamalıdır'' dedi.
 
Bakan Fatma Şahin, temel eğitimde ulaşılan noktanın üniversiteye kadar çıkarılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:
''Orada da sevindirici bir şey var. 2001'de yüzde 12'den bugün yüzde 30'a çıkmış durumdayız. Yükseköğretim Kurulu'ndan 'toplam öğrenci sayımızın içerisindeki kız çocukların eğitim oranı nedir-' diye istediğimiz zaman orada da çok ciddi gelişmeler olduğunu görüyoruz. 3,8 milyon öğrencinin içerisinde 1,7 milyonu kız çocuklarımız. Yani yüzde 45'i yakaladık. Burada, doğduğu andan itibaren cinsiyetine bakmadan, dinine, inancına bakmadan insanların fırsat eşitliğini sağlamamız ve onların kapasitesini ölümüne kadar kullanacağımız bir kalkınma modelini hayata geçirmemiz gerekiyor".
 
''Ayşe'yi Ali Yapan Başkanlarımız Oldu''
 
Bakan Şahin, eğitimin yanı sıra ekonomik özgürlüğün de önem taşıdığına işaret ederek, ekonomik özgürlükteki durumun güçlendirilmesi ve kız çocuklarının kendi hayatıyla ilgili kararı kendisinin vereceği noktaya gelmesi gerektiğini belirtti.
 
İstihdamdaki kadın oranının yükseltilmesi ve kadınlara yaşamlarında onların yanında olacak sosyal desteklerin verilmesi gerektiğine dikkati çeken Şahin, sosyal desteklerin, çalışma hayatındaki kadının işini kolaylaştırdığını söyledi.
 
Şahin, sermayeye ve finansa ulaşmada kadınların önünün açılması gerektiğini vurgulayarak, ''Yaptığımız bir çalışmadan sonra BDDK, Kredi Garanti Fonu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı ziyaret ettik. Kadın girişimci sayısının artırılmasında çok önemli potansiyelimiz var. İnşallah bunu, 15-20 gün içinde açıklayacağız. Sayın Başbakan Yardımcımız, 'mali disiplini bozmadan şunları yapabilirsiniz' dedi'' şeklinde konuştu.
 
Yerel seçimlerde kadın oranına ilişkin bir soru üzerine Şahin, kadınların bu konuda özgüven sorunu olduğunu ancak kadınların alana girmesini sağlamak gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
''Daha önce verdiğimiz mücadeleyi anlatıyorum. Sayın Başbakanımız, 'listede 4 kişiden biri genç, biri kadın olacak. Eğer bu liste bu şekilde gönderilmezse, biz genel merkez olarak müdahale edeceğiz' dedi. Büyük bir mücadele gösterdik. Ama hala öyle büyük rekabet var ki... Genel merkezden onayladığı listeyi, tuvalete gidip, Ayşe'yi Ali yapan başkanlarımız oldu''

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV