12 Aralık 2018 Çarşamba

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Milli Eğitim Bakanı yeni eğitim sistemini değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer A Haber'de yayınlanan Memleket Meselesi programında Erdoğan Aktaş'ın soruları yanıtladı.

18 Mart 2012 Pazar 02:02
Milli Eğitim Bakanı yeni eğitim sistemini değerlendirdi.
EGT-250X250 -->
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer A Haber'de yayınlanan Memleket Meselesi programında Erdoğan Aktaş'ın soruları yanıtladı.

Zorunlu eğitimin 4 yıl ile sınırlanacağı iddialarını yalanlayan Dinçer, muhalefetin eleştirilerinin ideolojik temele dayandığı ifade etti. Anadilde eğitim konusuna da açıklama getiren bakan, "bu özgürlük alanı yaratılmalı" dedi.

ÇOCUKLARIMIZ 60-72 AY ARASINDA OKULA BAŞLAYACAKLAR
Okula başlama yaşı ile ilgili çok bazit bir izah var. Bugüne kadar 72 ay altı sınır olarak görünürken bu kanunla 72 ay üst sınır olarak ele alınacak. Bunun uygulamasının nasıl yapılacağı daha sonra yönetmeliklerle belirlenecek. Avrupa Birliği'ndeki 27 ülkenin uygulamalarına bakıldığında; bazı ülkeler 48 aydan sonra, bazı ülkeler 60 bazı ülkeler 72 aydan sonra eğitime tabi tutuyorlar. Türkiye'deki uygulamada ise 72 ayı üst sınır olarak kabul edip 60-72 ay arası çocukları okullara kabul edeceğiz. Peki, buna niçin ihtiyaç duyduk, ülkemizde nüfusumuz çok genç, çok sayıda çocuğumuz var, çocuklarımıza hayatlarında bir yıl kazandırmak ülkemiz açısından da çok ciddi anlamda bir kazanç. 

Kamuoyunda şöyle bir algı çıktı. Biz çocuklarımızın zorunlu eğitime başlama yaşını bir yıl öne çektiğimizde okul öncesi eğitimden vazgeçecekmişiz gibi bir algı ortaya çıktı. Bu düşünülmemesi gereken bir algıdır. Biz okul öncesi eğitimden hiçbir suretle vazgeçmedik. 60 ayı dolduran çocuklarımızı ilköğretime almaya başlarsak, bu kez 48 ay ile 60 ay arası çocuklarımızın %100 okul öncesi eğitim almasına yönelik stratejilerimizi gözden geçireceğiz. Yani 48-60 ay arası çocuklarımız okul öncesi eğitime gidecek, 60-72 ay arası ilköğretime başlayacak. İlköğretimdeki ilk 4 yıllık eğitimin müfredatını da çocuklarımızın pedagojik şartları ve özelliklerine göre yeniden gözden geçireceğiz. 

Zorunlu eğitim ne demek, kesintili eğitim, kademeli eğitim ne demek önce bunun üzerinde durmamız lazım. Zorunlu eğitim demek çocuklarımızın kanunen alması gereken eğitim demek. Bugüne kadar bu 8 sene idi. 8 yıldan sonra eğitimine devam etmek isteyen çocuklarımızı teşvik ediyorduk ama zorlamıyorduk. Şimdi artık tüm çocuklarımız ister kız ister erkek 8 yıldan sonra da liseye gitmek zorunda olacaklar. 6 ile 18 yaş arasındaki tüm çocuklar okulda olmak ve eğitim almak zorundalar. 

Bir öğrenci ilkokulu okuduktan sonra ortaokula gidecek. Bağımsız bir ortaokula da gidebilir, kendi devam ettiği ilkokulun devamı niteliğinde bir ortaokula da gidebilir, ya da tercih edeceği lisenin öncesi olan bir ortaokula gidebilir. Çocuk, hangi ortaokulu tercih ederse etsin bazı temel dersleri ortak olacak. Onun dışında kendi eğilimlerine göre tercihlerde bulunacaklar. 

Kesintisiz 12 yıl olsa ne olur? Eğer kesintisiz şekilde 12 yıl boyunca çocuklarınızı aynı okulda okutursanız, 1. sınıftan girer 12. sınıftan çıkarsa, bu çok katı bir sistem öngörür. Çocukların kabiliyetlerine, ilgilerine, tercihlerine göre farklı alanlarına kayması konusunda sıkıntılar yaratabilir. Müzik kabiliyeti olan bir çocuk, 5. Sınıftan itibaren alacağı temel derslerden sonra müziği seçerek bu konuya yoğunlaşabilir. Güzel sanatlar liselerinin müzik bölümünün ortaokulunda eğitim alabilir.

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV