20 Temmuz 2019 Cumartesi

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

4+4+4 kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.

Kamuoyunda 4+4+4 kesintili eğitim sistemi olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifi 295 oyla kabul edildi.

31 Mart 2012 Cumartesi 23:28
4+4+4 kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.
EGT-250X250 -->
TBMM Genel Kurulu'nda zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran teklif 295 evet oyuyla kabul edildi.

Kamuoyunda 4+4+4 kesintili eğitim sistemi olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifi 295 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Sadık Yakut Başkanlığı'nda saat: 14.00'de toplandı. Kamuoyunda 4+4+4 eğitim sistemi olarak bilinen 'İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilgili maddeleri görüşüldü. Temel kanun olarak iki bölümde görüşülen 27 maddelik kanun teklifinin önce 1. Bölümünü oluşturan 1-13, ardından da 2. Bölümü oluşturan 14-27'inci maddeleri görüşüldü. Yoğun tartışma ve gergin ortamda geçen görüşmeler 4 gün sürdü.

Teklifin 2 Bölüm maddeleri üzerinde yapılan görüşmeler sonrası TBMM Bakanvekili Sadık Yakut, 2. Bölümün maddelerinin oylamasına geçti. Yapılan oylamada, 295 kabul, 91 ret ve 1 çekimser olmak üzere 387 oy kullanıldı. Buna göre, teklif yasalaştı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yapılan oylama sonra bir teşekkür konuşması yaptı.
Kabul edilen kanuna göre yeni değişiklikler ise şöyle;

8 YILLIK KESİNTİSİZ EĞİTİM TARİHE KARIŞTI 

1997 yılında getirilen 8 yıllık kesintisiz eğitim tarihe karıştı. Eğitimi kademeli hale getiren ve 12 yıla çıkaran kesintili eğitim sistemi Genel Kurul'dan geçti. 4 günlük maratonun ardından yasalaşan teklif eğitim sistemini sil baştan yenileyecek

OKULA BAŞLAMA YAŞI 6'YA ÇEKİLDİ 

İlk olarak okula başlama yaşı 7'den 6'ya indiriliyor. Böylelikle yeni dönemde okula başlayacak olan öğrencilerin sayısının 1.2 milyondan, 2 milyona çıkması bekleniyor

EĞİTİM KADEMELİ HALE GETİRİLDİ 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle 28 şubat'ın son izleri de silindi O dönemle özdeşleşen 8 yıllık kesintisiz eğitim ifadesi kaldırıldı Bunun yerine ilköğretim ve ortaöğretim ifadeleri getirildi. Eğitim sistemi 4'er yıllık olmak üzere kademeli olarak 12 yıla çıkartıldı.

İLKÖĞRETİM İFADESİ KALDIRILDI 

İlköğretim ifadesi gitti yerine ilkokul ve ortaokul geldi bir anlamda 28 şubat öncesine geri dönüldü Bu okullarında ayrı ayrı kurulması kararlaştırıldı

İMAM HATİP LİSELERİNİN ORTAOKUL KISMI OLUŞTURULDU 

Yasalaşan teklifle çok tartışılan İmam Hatiplerin orta kısımının da açılmasına olanak sağlandı Bunun yanı sıra Kuran-ı Kerim ve HZ. Muhammed'in hayatının seçmeli ders olarak okutulması da kabul edildi.

YENİ SİSTEMDE MESLEK LİSELERİ ÖZENDİRELECEK 

Yasayla birlikte ara eleman açığının giderilmesi için meslek liseleri özendirilecek. Çocukların yeteneklerine göre mesleki okullara yönlendirilmeleri sağlanacak. Meslek liseleri her alanda desteklenerek 28 Şubat sürecinde kaybettiği öğrenci potansiyelini yeniden kazanması sağlanacak.

KATSAYI DÜZENLEMESİ YASAL GÜVENCEYE KAVUŞTURULDU 

2012-2013 eğitim yılında başlayacak yeni düzenleme ile YÖK'ün aldığı kat sayı kararı da yasal güvenceye kavuşturuldu.

ÜNİVERSİTELERİN ADLARI DEĞİŞİYOR
Yasayla, Rize Üniversitesi'nin adı “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi”, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi'nin adı “Abdullah Gül Üniversitesi”, Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin adı “Bülent Ecevit Üniversitesi”, Konya Üniversitesinin adı da “Necmettin Erbakan Üniversitesi” şeklinde değiştiriliyor.

Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu'na tabi olmayacak. Alımlara ilişkin usul ve esaslar, iki bakanlığın müşterek hazırlayacağı yönetmelikle rekabete açık şekilde düzenlenecek.

EĞİTİMDE ELEKTRONİK DÖNEME GEÇİLİYOR 

Çok tartışılan fatih projesi kapsamında yapılacak alımlar da kamu ihale kanunu kapsamı dışına çıkartıldı Böylelikle 4 yılda alınacak olan 15 milyon tablet için bakanlık yerli üreticileri baz alan bir ihale sistemi ile alıma çıkacak Ancak bu alımlar yerli sermaye grupları arasında "rekabete uygun şekilde" yapılacak

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV