21 Haziran 2018 Perşembe

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

3000 Öğretmen atama mağduru

Eş durumu ve sağlık gibi sebeplerle tayin bekleyen öğretmenler "norm kadro fazlası" sebebiyle tercih açılamadığı için bu yılı da eşlerinden ayrı geçirme durumuyla karşı karşıya.

26 Ağustos 2012 Pazar 13:30
3000 Öğretmen atama mağduru
EGT-250X250 -->
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4+4+4 sistemi kapsamında öğretmenlerin norm kadrolarını yeniden düzenlemesi üzerine, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere batıdaki birçok ilde kadro fazlalığı oluştu. Bakanlık, bu fazlalık nedeniyle bu illere eş durumundan atamaları durdurunca 3 bin çift ayrı kaldı.

Eş durumundan tayinlerin başlamasına karşın Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere 50'nin üzerindeki ile tayin açılmadı. Sadece Ankara'da 1.500 norm fazlası öğretmen bulunuyor. Bu ile eş durumundan gelmek için ise 300'ü aşkın öğretmen bekliyor. Ancak norm kadro (kamu kurumlarının ihtiyaç duydukları personelin nitelik, sayı, unvan ve derece olarak standart hale getirilmesi) fazlalılığı bulunduğundan Ankara'ya atama yapılamıyor. Diğer illerde de benzeri durum yaşanıyor. Bakanlık geçtiğimiz yıllara kadar "görevlendirme" ile bu sorunu çözüyordu, ancak görevlendirmelerin kaldırılması ve bir daha uygulanmama kararı üzerine bu yöntem de uygulanamıyor. Aile Bakanlığı'nın da Milli Eğitim'den çözüm istediği ifade ediliyor.

'Herkes batıya gelmek istiyor'

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, "Herkes batıya gelmek istiyor. Doğuda derslere girecek öğretmen bulunamayabilir" derken ortaya çıkan durumun da bir sorun olduğunu, çözüm üretmeye çalışıldığını ifade etti. Bakanlıkta yarın bir toplantı yapılacağı ve sorunun çözümü için bazı önerilerin dikkate alınacağı öğrenildi.

Çözüm için büyük illere yakın taşra bölgelerine başvuru hakkı tanınabileceği öğrenildi. Örneğin Ankara'da Kazan, Nallıhan, Şereflikoçhisar gibi yakın ilçelere, İstanbul'da da Çatalca, Silivri gibi ilçelerde görevlendirme yapılabileceği ifade ediliyor. Masada bir başka seçenek olarak il/ilçe emrine görevlendirme uygulamasına yeniden başlanması da bulunuyor, ancak bu konuda son sözü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in söyleyeceği belirtiliyor.

'2 yıldır ailesinden ayrı olan var'

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da gelinen noktada 29 bin 103 sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası olduğunu söyledi. Sınıf öğretmenlerinin büyük mağduriyet yaşadığını bildiren Koncuk, "İki yıldır ailelerinden ayrı olanlar artık üçüncü yıl da tayin olmama durumunda kalacaklar" dedi. Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in aile durumundan ataması yapılmayan öğretmenlere ücretsiz izin teklif ettiğini öne sürdü. Koncuk, yarın Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapacakları eylemle bakanlığı uyaracaklarını da sözlerine ekledi. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekteri Ahmet Özer de uygulamaların eğitim sistemini çıkmaza sürüklediğini belirterek, "Yeni eğitim yılında keşmekeş yaşanacak. Geçen nisan ayından beri bakanlık yetkililerinden atama ve yer değiştirme için sağlıklı bir takvimin işletilmesini istedik. Maalesef bu konuya bakanlıktaki herkes kulak tıkamış durumda. Şu ana kadar sayısız bilgi notu ve rapor sunduk ama bakanlık bunların çoğuna duyarsız kaldı. Okulların açılmasına kısa bir süre kalmasına rağmen bakanlıkta hâlâ bir plansızlık var" dedi.

Başbakan'a mektup yazdılar

Mağdur öğretmenler ise gazeteciler, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğiti Bakanı'na yazdıkları mektuplarda isyanlarını şöyle dile getirdi: "Bizler; sizi ve gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenleriz. Eğitimdeki her türlü değişiklik ancak ve yalnız bizim çalışma aşkımızla, uyum becerimizle ve fedakarlığımızla başarıya kavuşur, reforma dönüşür. Eğitim sistemine ve teşkilat yapısına dair değişikliklerde fedakarlık payı hep bize düştü, ne yazık ki bedel ödeyen hep biz olduk. Ödediğimiz bedel sağlığımız, ailemiz ve geleceğimiz olmasaydı ve başka bir yol kalsaydı sizi rahatsız etmezdik. Ancak, perişanız! Getirilen zorunlu hizmet affı yüksek KPSS puanlarımıza rağmen bizi doğuya çakılı kıldı. Hele sınıf öğretmenleri yeni sistem ile doğuda bile norm fazlasıdır. Emekliliğe kadar bekar, ebedi sürgündür!

Öğretmenin eşine ve çocuğuna kavuşması artık puana, kontenjana tabidir, yani imkansıza endekslidir. Bize 'eşin senin yanına gelsin' denmekte, eşimizin ne iş yaptığını, çocuğumuzun okulunu, tedavilerini, geçim durumumuzu soran yoktur! Ailesini özleyen 'ücretsiz izin alsın' açılımı pek çok meslektaşımızı işinden ve aşından edecek bir yaklaşımdır. Eşi ve ailesi tarafından istifaya zorlanan öğretmenlerin çoğu kadındır. Erciş ve Van depreminden mağdur olan öğretmenlerin yer değiştirme talepleri 'giderseniz kimse kalmaz' mantığıyla reddedilmiştir. Bakanımızın 'Sabredin, eylülde gidin' sözü unutulmuştur. Bizler, sınıflarındaki çocukları kendi çocuklarından ayırt etmeden fedakarca çalışan öğretmenleriz. Yoğun gündeminize, bekleyen reformların ağır sorumluluklarına rağmen sizden çok fazla bir şey istemiyoruz. Bize emanet edilen çocuklara verdiğimiz karşılıksız sevgiyi kendi çocuklarımıza da verebilmek, akşamları soframıza ailemizle birlikte oturmak gibi basit ama insani taleplerimiz var. Kaldırılan il ve ilçe emrini geri vererek, hem bizi hem de ailelerimizi mutlu edeceksiniz."

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV