Öğretmenlik Sevda İşidir

Batman Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından "Eğitimin İnşasında Eğitimcinin Pradigması Üzerine" konulu konferans düzenlendi.

ÜNİVERSİTE 17.03.2012, 12:50 16.06.2016, 20:13
Öğretmenlik Sevda İşidir

 Batman Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından "Eğitimin İnşasında Eğitimcinin Pradigması Üzerine" konulu konferans düzenlendi. 

Kozluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şemsettin Dursun tarafından verilen "Eğitimin İnşasında Eğitimcinin Pradigması üzerine" konulu konferans saat 14.00'te başladı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Doç. Dr. Dursun, bir eğitimcinin dikkat etmesi gereken temel noktalara değindi. Doç. Dr. Dursun, Çin atasözüyle konuşmasına başlayarak " Eğer bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir" dedi. 


Mesleğimizin Temel Taşı ve Mayası Sevgidir 
Doç. Dr. Dursun sunumunda "Bir yerde büyük insanların gölgesi sıfır oluyorsa orada güneş zirvededir demektir. Orada gölge insanlar yoktur. Omurgalı insanlar vardır. Ülkeyi zirvelere çıkaracak olanlar, bu şahsiyetli ve omurgalı insanları yetiştirecek olan öğretmenlerdir, eğitimcilerdir" ifadelerini kullanarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Varlık dünyasının dört temel öğesi vardır. Bunlar; madde, bitki, hayvan ve insandır. Madde karmaşıktır. Bitki daha karmaşıktır. Hayvan daha da karmaşıktır. İnsan ise en karmaşık olanıdır. Biz öğretmeniz. Öğretmenlik profesyonellik isteyen bir meslektir. Fakat ondan daha da önemlisi, öğretmenlik bir sevda işidir. Onun mayasında sevgi vardır. İnsanlar ekmekle doyar, emekle büyür ve sevgiyle yaşarlar. Mesleğimizin temel taşı ve mayası sevgidir. Başarımızın sırrı ve yaşamanın anahtarı sevgidir. 


Doç. Dr. Dursun, konferansında bir eğitimcinin dikkat etmesi gereken hususların, tahtayı iyi kullanmak, sınıfa ve konuya hâkim olmak, öğrencinin seviyesine inmek, her öğrencide var olan potansiyel aklı kinetik akla dönüştürmek, öğrenciye pozitif yaklaşım göstermek, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini paylaşmak, öğrenciyi aşağılamamak, öğrenciler arasında mukayese yapmamak olduğunu belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
kapalı