20 Temmuz 2019 Cumartesi

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Atatürk Üniversitesi Rektörü, 2011-2012 Eğitim Yılını değerlendirdi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, düzenlediği basın toplantısında 2011-2012 Eğitim Yılını değerlendirdi.

01 Nisan 2012 Pazar 00:22
Atatürk Üniversitesi Rektörü, 2011-2012 Eğitim Yılını değerlendirdi.
EGT-250X250 -->
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, düzenlediği basın toplantısında 2011-2012 Eğitim Yılını değerlendirdi.

Konukevinde sabah kahvaltısında basınla buluşan Rektör Koçak, çeşitli kriterler ve büyüklükler bakımından Atatürk Üniversitesi’nin Türkiye’nin en büyük ve önemli üniversitelerinden birisi olduğunu söyledi.

AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ GELİŞİYOR

Atatürk Üniversitesi’nde şu anda öğrenci sayısının 71 bini aştığını, 2 bin 485 akademisyenin, 3 bin 457 idari personelle 57 akademik birimde hizmet verdiklerini anlatan Rektör Koçak, 2010 yılında kurulan Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Merkezi’nin Eskişehir’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük açık öğretim merkezi olmayı başardığını bildirdi.

Rektör Koçak, üç lisans, iki önlisans ve bir lisan tamamlama programına sahip olan Açık Öğretim Fakültesi’nde 7 bin 137 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

Koçak, 2009 yılında kurulan Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütelen Hemşirelik Lisans Tamamlama Programında ise 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 13 bin öğrencinin mezun olduğunu anlattı.

AKEDEMİSYEN YETİŞTİRME MERKEZİ

Rektör Koçak, şu anda, Atatürk Üniversitesi’nde 940 araştırma görevlisinin bulunduğunu da hatırlatarak, “Bu yönümüzle de Türkiye’nin akedemisyen ihtiyacının karşılanmasında Üniversitemiz öncü bir rol oynamaktadır” dedi.

AKADEMİK YAYIN SAYISI ARTIYOR

2008 yılında 655 olan yurtdışı hekemli dergilerdeki yayın sayısının 2011 sonu itirabiryel 815’e çıktığını anımsatan Rektör Koçak, beş alanda 37 bilimadamının ödül aldığını da vurguladı.

YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI ARTTI

2008 yılında 106 olan yabancı uyuruklu öğrenci sayısının 2011 yılında 686’ya yükseldiğini belirten Koçak, “ESRUC toplantıları ve Atatürk Üniversitesi’nin uluslararasılaşması çabalarının bir sonucu olan yabancı öğrenci artışı devam edecektir” diye konuştu. DİPLOMA EKİ ETİKETİ

Avrupa Komisyonu tarafından 2011-2014 dönemi için Atatürk Üniversitesi’ne ‘Diplome Eki Etiketi’ ödülü verildiğini açıklayan Rektör Koçak, “16 Aralık 2011 tarihinde İstanbul’da Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Üniversitemize ‘Teşekkür Belgesi’ verilmiştir. Diplome Eki Etiketi ödülü ise 8 Mayıs’ta Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Üniversitemize tevdi edilecektir. Bu gelişmeler Üniversitemizin uluslararası tanınırlılığını artırmaktadır” değerlendirmsini yaptı.

763 ETKİNLİK YAPILDI

Atatürk Üniversitesi’nde son bir yılda 559’u akademik, 204’ü sosyal ve kültürel olmak üzere 763 etkinlik yapıldığını açıklayan Koçak, bu faaliyetlerin içerisinde dış katılımcıları da olan çok önemli kongrelerin, sempozyumların ve çalıştayların yer aldığını, süre içerisinde, 477 BAP Projesi, 10 TÜBİTAK Projesi ve 8 AB Projesinin yürütüldüğünü de anlattı.

TAMAMLANAN ÇALIŞMALAR

2011 yılında merkezi yerleşke yol ve asfalt yapımı, yabancı diller sinema salonu onarımı, andezit kaplama ve bordür yapımı, kampüs merkezi sistem güç kaynağı yapımı ve elektrik alt yapı tadilatı, lojmanlar büyük onarımı, merkezi yemekhane onarımı, kültür ve gösteri merkezi cep salonları yapımı, ziraat fakültesi ek yemekhane binası, rektörlük toplantı salonu yapımı ve proje ofisi, diş hekimliği fakültesi starelezayon ünitesi, aşkale meslek yüksekokuluu onarım işi, kanalizasyon alt yapı yenileme çalışması, çocuk parkı yapımı, lojman güvenlik sistemi, çevre dostu atık toplama üniteleri ve yeşil çevre çalışmalarını hatırlatan Rektör Koçak, inşaatları devam eden Yakutiye Araştırma Hastanesi acil servis, kan merkezi, günü birlik ünitesi büyütme çalışmaları, kalp merkezi inşaatı, hukuk fakültesi inşaatı, oltu yerbilimleri fakültesi ve sosyal tesisler inşaatı, açıköğretim fakültesi onarım çalışması, besyo ve kapalı spor salonları, yemekhane büyük onarım çalışması, merkezi araştırma laboratuarı inşaatı, halıcılık sürekli eğitim merkezi ve kız yurdu inşaatı, yarı olimpik yüzme havuzu ve spor kompleks inşaatı, açık ve kapalı futbol, basketbol, tenis kortu yapımı çalışmaları, iktisadi ve idari bilimler fakültesi ek binası inşaatı ile güzel sanatlar fakültesi tiyatro salonu yapımı çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını bildirdi.

İKİ HASTANE BİRLEŞİYOR

Açıköğretim, İletişim, Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri kompleksi, Turizim İşletmeciliği ve Uygulama Oteli, Sağlık Bilimleri Fakültesi Büyük onarımı, Mühendislik Fakültesi Ek binası, ısı merkezinin yenilenmesi, Doğu Anadolu Gözlemevi, Hobi Bahçeleri, TOKİ projeleri, çevre yolu ve hastanelerin birleştirilmesi ve otomotik sulama sistemi projeleri hakkında bilgiler veren Rektör Koçak, Aziziye Hastanesi’nin yerleşke içine taşınmasına başlandığını, taşınma işleminin Nisan ayı sonu itibariyle bitirilmiş olacağını söyledi.

DIŞ İLİŞKİLER

Atatürk Üniversitesi’nde Yaz Okulu, Kış Okulu, ESRUC ve ikili ilişkiler yoluyla dış ilişkilerinin her geçen gün daha da geliştiğini ve kalıcı hale geldiğini ifade eden Rektör Koçak, Avrasya İpekyolu Üniversiteler Toplantısı (ESRUC)’un sonki faaliyetine 28 ülkeden 97 rektör ve üst düzey temsilcinin katıldığını, 40 Türk üniversitesi rektörünün de toplantılara iştirak ettiğini bildirdi. Koçak, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda geçtiğimiz ay içerisinde 150’den fazla bilim adamının katıldığı 1. Uluslararası Kış Zirvesi’ni yaptık. Bölgemizin potansiyelinin tespiti ve değerlendirilmesi bakımından önemli sonuçları oldu. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Yaz Okulu’nda ise 11 ülkeden 45 öğrenciyi ağırladık. Kış Okulu’nda açılan ‘II. Kış Okulu Pratik Türkçe Kursu”na 5 ülkeden 23 öğrenci katıldı. 2012 yılında ‘I.Uluslararası Türk-Ermeni İlişkileri ve Büyük Güçler Sempozyumu’ düzenliyoruz. Yine ‘I. Uluslararası Doğu Anadolu Güney Kafkasya Kültürleri Sempozyumu’, ‘Türk dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurutlayı’, ‘Türk Dünyası Araştırmaları Çalıştayı’, ‘3. ESRUC Toplantısı’ gibi uluslararası katılımlı önemli bilimsel faaliyetler gerçekleştireceğiz.”

MEZUNLAR GERİ GELİYOR

Atatürk Üniversitesi’nde bu yıl gerçekleşecek önemli bir kültür ve bilim faaliyetinin ise eski mezunların Erzurum’a geri gelmesiyle gerçekleşeceğini anımsatan Rektör Koçak, “Binlerce mezunumuzu Erzurum’da ağırlayacağız. Erzurum Atatürk Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ERATÜN) ile yaptığımız işbirliği sonucu, programı, 29 Haziran-1 Temmuz 2012 tarihlerinde bir şölen havasında gerçekleştireceğiz.”

TEKNOKENT’TE DURUM

Rektör Koçak, yeni kurulan ve fiziki imkanlarını da yeni tamamlayan bir kuruluş olmasına rağmen TEKNOKENT’te de harketlenmelerin yaşandığı bir yıl olduğunu söyledi. Koçak, “Şu anda 63 AR-GE ve Yazılım Projesi yürütülmektedir” dedi.

Yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samih Diyarbakır, Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, Prof. Dr. Ömer İrfan Küfrevioğlu, Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen ve Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Arık da hazır bulundu.

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV