20 Ocak 2019 Pazar

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Üniversite Tercihleri'nde Öneriler

31 Temmuz 2012, 11:58
Üniversite Tercihleri'nde Öneriler
Meriç Sönmez
EGT-250X250 -->
Üniversite Seçiminde Ne Yapmalı? 

Eğitim 365: Bugün Okan Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü ve Uygulamalı bilimler Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gonca Telli Yamamoto’yla üniversite seçimleri konusunu konuşacağız. Gerçekten öğrenciler için kritik olan bu dönemde bize ne gibi öğütler verirsiniz?
Gonca Telli Yamamoto: Lise mezunları , YGS ve LYS sonuçlarını alan üniversite adayları için gerçekten zor bir dönem. Aday nereye, hangi üniversiteye, hangi bölüme gideceğini netleştirmek ve yaşamı için en kritik  kararlardan birini almak zorunda. Bazıları için kolay olan bu kararı almak çoğu aday için ise hiç de kolay değil. Çünkü adayların çoğu aile güdümlü veya çevre güdümlü davranıyor. Bu tip adayların çoğu zaman aklında hiç bir somut plan yok. Buradaki sorun ailelerin çocuklarını üniversite sınavını kazanmak üzere hedef koymaları sonrasındaki hedef kısmı ise boş. Oysa bu sınav sadece bir atlama taşı. Sonrası gelecek planları ile dolu olmalı. Bu tarz planlar yoksa seçim arefesinde ciddi bir zorluk yaşanıyor. Aday bir yandan ailenin bir yandan çevre baskısı bir yandan medya, dersane etkileşimi derken  şaşkın ve kararsız bir hale geliyor. 
Eğitim 365: Sizin öğrencileriyle ilgili ve öğrencilerine yoğun danışmanlık yapan  bir üniversite öğretim üyesi  olarak adaylara tavsiyeleriniz nelerdir? 
Gonca Telli Yamamoto: Buna benzer bir yazıyı kendi blogum mob-marketing’de(http://goncatelli.blogspot.com/2012/07/universite-secim-zaman-ve-secimde-9.html) ve bilgicagi.com’da paylaşmıştım. Size de benzer tavsiyelerde bulunabilirim.
Öncelikle seçecekleri dalda aldıkları diploma ile yapacakları işte  en az 20-30 yıl civarında geçireceklerini ve bunu kendi yaşamlarının önemli bir parçası olacağundan hareketle mutlu olacağıve gerçekten sevdikleri  bir alanı seçmeli ve mutlu olmayacağı alanı elemeleri gerekir.
Hangi bölüm fakülte veya okul olduğu ilerde çok etkili olmayacak yaptığı şeyin en iyisi olarak yapmaya çabası çok önemli bu adayı zaten diğerlerinden zaman içersinde ayıracak farklılık yaratacaktır.
Mutlaka yabancı dil öğrensinler (özellikle de İngilizce ağırlıklı) çünkü dünyanın çoğuyla iletişim İngilizce gerçekleşiyor (Çinlisi de Rus’u da Eskimo’su da İngilizce'yi iyi kötü biliyor). İllaki yabancı dille eğitim ve öğretim yapan bir bölüm üniversite olması şart değil ama üniversitenin dili iyi öğretmesi çok önemli. 
Seçimde kararlı olmak ve bu kararlılıkla ilerlemek faydalı olur en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir sözü bunun iyi bir göstergesi.
Alan seçerken titiz davransınlar, incelesinler. O okulu, üniversiteyi gidip görmek her zaman faydalıdır. Uzaktan tahminle veya  kulaktan dolma başkalarının söyledikleriyle değil en azından görmüş olurlar ve ilerde yazarken başka türlü düşündüm bunu buldum fikrine kapılmazlar. Üstelik karar vermek daha kolaylaşır. Ayrıca seçimi kendileri yapsınlar çünkü artık kendileri bir birey ve bu seçim bunun kanıtı olmalı. Hatta vakıf üniversitesi seçimlerinde de ücretini aile karşılasa da seçimi yapan aday olmalı. Bilenlere danışmak faydalı ama son kararı aday vermeli.
Kısaca seçimde ipler ve kontrol adayda olmalı. Anneler babalar bazen kendi olamadıkları meslekleri çocuklarına zorluyorlar. Gelecek anne babaın değil bireyin geleceği çünkü.
Ayrıca hangi dal veya konu olursa olsun bilgisayar ve yeni teknolojilerden bağımsız değil. Bunlarla ilgilenmeliler yoksa çağ dışı kalma riski var. O yüzden teknoloji ağırlıklı bölümler giderek popülerleşiyor. Bu seçimlerde olumlu düşünerek harekete geçmekte fayda var. Ayran gönüllü olmamak gerek.
Bahadır Şahin: Bu konuya ilişkin son olarak bize söyleyeceğiniz bir şey var mı?
Gonca Telli Yamamoto: Son olarak bence aday en sevdiği ve mutlu olacağı bölüme göre puan sıralamasını  gözeterek seçim yapmalı. Bütün adaylara ayağı yere basan iyi seçimler diliyorum. 

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV