20 Ocak 2019 Pazar

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Uluslararası Antalya Üniversitesi

24 Temmuz 2012, 21:49
Uluslararası Antalya Üniversitesi
Meriç Sönmez
EGT-250X250 -->
   
‘Uluslararası Antalya Üniversitesi, Antalya’yı eğitimde bir dünya markası yapacak’
Bölgenin kaliteli lisans ve yüksek lisans programlarını sunacak ve yine bu bölgenin ekonomik ve sosyal gündemini şekillendirecek, doğu ve batı kültürünü sentezleyecek bir üniversite olma vizyonuna sahip Uluslararası Antalya Üniversitesi, 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul edecek. Uluslararası Antalya Üniversitesi ilk etapta, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Turizm Fakülteleri ile eğitime başlıyor. Mühendislik Fakültesi’nde; Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri ve İnşaat mühendisliği bölümleri; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonomi, İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleri; Turizm Fakültesi’nde Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü olacak. Aynı zamanda Hukuk Fakültesine de öğrenci alımı yapılacak. 
Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, Eğitim 365 için üniversiteyle ilgili soruları cevaplandırdı.  
Sayın Göktepe, Antalya’nın birinci vakıf üniversitesi olma özelliğini taşıyan Uluslararası Antalya Üniversitesi 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrenci alımı yapacak. İlk yıl kaç öğrenci alacaksınız?
İlk yıl 520 öğrenci alımı yapacağız. 398 öğrencimiz yerli,122 öğrencimiz ise yabancı uyruklu olacaktır.
Günümüzde çok fazla sayıda vakıf üniversitesi açılmakta. Uluslararası Antalya Üniversitesi olarak farkınız ne? Yani bir anlamda öğrenciler Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni neden seçsinler? 
Her şeyden önce üniversitelerimiz birer eğitim kurumudur. Bundan dolayı bir üniversiteyi güçlü yapan en önemli etkenin akademik kadro olduğuna inanmaktayım. Biz bu konuda son derece seçici olarak ilerliyoruz. Şu ana kadar üniversitemize katılan hocalarımız dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesinden doktora derecelerini almış ve bu üniversitelerde dersler verip, projeler yapan kişilerden oluşmaktadır. Üniversitelerde ders veren hoca kalitesi ile öğrenci kalitesi arasında güçlü bir bağ vardır. Bunun için akademik kadromuzu nitelikli tutarak, iyi öğrencileri üniversitemizde görmeyi hedefliyoruz. Üniversite olarak amacımız; Türkiye’nin ve dünyanın gündemini belirleyecek liderler yetiştirmektir.
 
Bizi diğer vakıf üniversitelerinden farklılaştıran bir başka faktör, üniversitemiz bünyesinde eğitim görecek yabancı uyruklu öğrenci oranının yüksekliğidir. Bu oran çoğu vakıf üniversitesinde ortalama %2 iken, bizde %23’dür. Bunun öğrencilerimize getireceği en büyük kazanç, hayatlarının en önemli ve en değerli yıllarını İngilizce konuşulan bir kampüste geçirme imkânıdır. Eğitim dilimizin %100 İngilizce olması, çoğu sınıf arkadaşının yabancı uyruklu olması öğrencilerimizin İngilizcelerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Böyle bir üniversitede okumanın bir diğer getirisi de mezunlarımızın çok geniş bir sosyal çevreye sahip olacak olmalarıdır.
Eğitim dilinin İngilizce olduğundan bahsettiniz. İngilizce Dil Eğitim Programı kapsamında nasıl bir yol izleniyor?
İngilizce Dil Eğitim programı için dünyanın saygın üniversitelerinden biri olan Wisconsin Üniversitesi, Madison ile işbirliği anlaşması imzaladık.  Wisconsin Üniversitesinin İngilizce dil eğitimi konusunda ileri gelen akademisyenleri ile ortaklaşa hazırlanan müfredat sayesinde öğrencilerimiz lisans eğitimine başladıklarında akademik seviyede İngilizce diline hâkim olacaklar.
Hazırlık okulu kapsamında öğrencilerimizin İngilizceyi etkili olarak kullanabilecekleri ortamlar oluşturacağız. Örneğin, öğrencilerimizin İngilizcelerini geliştirebilmeleri için yazma ve okuma merkezleri oluşturulacak. Derste öğrenilen bilgi bu ortamlar sayesinde sağlam temellere oturtulacak, öğrencilerin akıllarına gelebilecek her türlü soru uzmanlar eşliğinde cevaplanacaktır. Sınıf dışında yapılacak çeşitli sosyal aktivitelere, öğrencilerimizin katılmalarını teşvik edeceğiz. Bu aktivitelere katılan Amerikalı ve İngiliz hocalarımız vasıtasıyla öğrencilerimizin daha fazla pratik yapma imkânı olacak.
Öğrencilerinizin büyük bir kısmı yabancı uyruklu olacak. Yurtdışından şu ana kadar başvuru aldınız mı? 
Evet. Şu ana kadar 5000 adet başvuru aldık. Başvuru aldığımız ülkeler; Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Tanzanya, Kenya, Sudan ve Mozambik. 
Üniversitenin Antalya da bulunmasını bir avantaj mıdır?
Tabi ki. Antalya dünyanın en çok turist alan 3. kenti. Uluslararası Antalya Üniversitesi olarak bölgenin (Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar, Orta Asya, Rusya) lider üniversitesi olmak istiyoruz. Aslında Antalya vizyonumuz ile örtüşen ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen tarihi ve doğası ile eşsiz bir kent. Antalya’nın dünyada bir marka bilinirliğine sahip olması üniversitemiz için de büyük bir avantaj. Üniversitemiz ile birlikte Antalya eğitimde de bir dünya markası olacaktır.
Uluslararası Antalya Üniversitenin sağladığı burs olanakları hakkında bir bilgi verebilir misiniz?
Üniversitemiz, öğrencilerimize tam (%100) veya kısmi burs (%50 ve %25) imkanları sunmaktadır. Bu imkanlara ek olarak; Türkiye genelinde LYS sınavında ilk 100 öğrenci içinde yer alanlara; aylık 2.000 TL burs, ücretsiz yurt, bir dönem yurtdışında eğitim görme fırsatı ve bir defaya mahsus olmak üzere ailesi ile birlikte 5 yıldızlı bir otel de 1 haftalık her şey dahil tatil imkanı, Türkiye genelinde LYS sınavında ilk 500 öğrenci içinde yer alanlara aylık 1.500TL burs, Türkiye genelinde LYS sınavında ilk 1000 öğrenci içinde yer alanlara aylık 1000TL burs, Türkiye genelinde LYS sınavında ilk 3000 öğrenci içinde yer alanlara aylık 750 TL burs verilecektir.
Son olarak Sayın Göktepe, Uluslararası Antalya Üniversitesinin bölgeye katkıları ne olacaktır?
Antalya’nın ilk vakıf üniversitesi olan Uluslararası Antalya Üniversitesi, özellikle turizm ve tarım alanında öne çıkan Antalya’ya marka değeri olarak bir katkı sağlamasının yanında, bölgenin imajının bilimsel olarak da duyulmasına yardımcı olacaktır. Gelecek öğrencilerin ulusal ve uluslararası kimliği bölgenin sosyo-kültürel ortamına bir renklilik ve canlılık katacağı gibi, gerek gelecek olan öğrenci kitlesi gerekse üniversitemizin ekonomik olarak getireceği dinamizm de Antalya’ya değişik açılardan pozitif katkı sunabilecektir. 

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV