20 Ocak 2019 Pazar

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

Okan Üniversitesi global mezunlar yetiştiriyor

25 Temmuz 2012, 11:07
Okan Üniversitesi global mezunlar yetiştiriyor
Meriç Sönmez
EGT-250X250 -->
Farklı kültürleri buluşturan bir dünya üniversitesi
Okan Üniversitesi global mezunlar yetiştiriyor
Türkiye’de yüksek öğrenimin kalitesini yükseltmek amacıyla kurulduğu 1999’dan bugüne faaliyetlerini sürdüren Okan Üniversitesi, küresel ölçekte çağdaşlarıyla rekabet edebilecek mezunlar yetiştirmeye devam ediyor. Güçlü akademik kadrosu ve sektörlerin en çok ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik eğitim programlarıyla öne çıkan üniversite, ülke geleceğine ışık tutacak AR-GE çalışmalarının yanı sıra bünyesindeki Konfüçyus Enstitüsü, Rus Kültür Merkezi ve Muhammed Yunus Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi ile farklı kültürel motiflerin de buluşma noktası haline geldi. Bu sayede global dünyaya en iyi şekilde entegre olan Okan öğrencileri, diğer yandan eşsiz kampüs olanaklarıyla sosyo-kültürel açıdan da kendilerini geliştirerek kariyer yolculuğuna avantajlı şekilde başlıyorlar. Vizyon sahibi mezunlar yetiştirmek için sürekli kendini yenileyen Okan Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Şule Kut, son dönemde gerçekleştirdikleri atılımlar ve üniversitenin geldiği noktayı Hürriyet’e anlattı:

2011-2012 Akademik Yılı’nda hangi projeleri hayata geçirdiniz?

Öncelikle çok verimli bir akademik yılı geride bıraktığımızı söyleyebilirim. 2011 Aralık ayında Muhammed Yunus Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi’nin temellerini attık. Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Yunus, kendi geliştirdiği mikrokredi uygulamasını, merkezimizde vereceği derslerle yeni nesillere aktaracak. Yine bu yıl İstanbul’un ilk Rus Kültür Merkezi, Tuzla Kampümüzde açıldı. Türkiye ile Rusya arasındaki bağları güçlendirmeyi amaçlayan merkez, Rus kültürünün insanlarımıza en iyi şekilde tanıtılması için faaliyetlerini sürdürüyor. Bizleri heyecanlandıran bir başka gelişme ise Çin Dili Konseyi Ofisi HANBAN’ın İstanbul’daki ikinci Konfüçyus Enstitüsü’nün üniversitemizde kurulmasını kabul etmesi oldu. HANBAN’ın dünya genelinde 322 Konfüçyus Enstisüsü bulunuyor ve aynı şehirde birden fazla enstitü kurulmasına izin vermiyor. Ancak üniversitemizin özellikleri ve Çin’e verdiği önemi dikkate alarak bu kuralı bozma kararı aldılar. Geçtiğimiz günlerde Çin’de protokol imza törenini gerçekleştirdik.Üniversitemizdeki Konfüçyus Enstitüsü sadece Çince eğitimi odaklı olmayacak. Türk iş dünyasına Çin’in tarihi, kültürel ve ekonomik özelliklerinin tanıtılması için de faaliyetler yürüteceğiz. Uluslararası konferanslar ve workshoplar düzenlenecek. Ayrıca “iş İngilizcesi”nden sonra “iş Çincesi” kursları vermeye başlayacağız. Farklı kültürlerin Okan Üniversitesi çatısı altında buluşması, öğrencilerimiz için çok önemli avantajlar sağlıyor. Böylece küresel dünyanın bölgesel özelliklerini de özümseme, ülke kültürlerini yakından tanıma fırsatı elde ediyorlar.

Yeni hangi bölümleri açıyorsunuz? Bu bölümü  diğerlerinden ayıran özellikler neler?
Okan Üniversitesi’nde yeni bölümler açılırken küresel konjonktürleri dikkate almaktayız. Sektörlerin yoğunlaştığı gözde meslekleri belirleyerek, o doğrultuda eğitim programları hayata geçiriyoruz. Bu yıl Eğitim Fakültemiz, Bakanlar Kurulu onayının ardından faaliyetlerine başladı. 2012-2013 Akademik Yılı’nda ilk öğrencilerimiz eğitime başlayacaklar. Fakültede ilk yıl “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümümüz olacak. Son yıllarda önemi giderek artan bir meslek dalı olduğu için bu programı açtık. Çünkü günümüz koşullarında gençlerin doğru şekilde yönlendirilmeleri, aynı zamanda onların gelecek inşası anlamına geliyor. Meslek Yüksekokulumuzda bu yıl açılacak istihdam destekli “Optisyenlik” programı ile gözlük üretim sektöründe çalışmayı planlayan gençler, birer sağlık teknikeri olarak mezun olabilecekler. Türkiye’nin en güçlü altyapı özelliklerine sahip Güzel Sanatlar Fakültemizde ise bu yıl “Endüstri Ürünleri Tasarımı”, “İç Mimarlık” ve “Moda Tasarımı” bölümlerimiz YGS puanıyla öğrenci alacak. Moda Tasarımı Bölümü’nün koordinatörlüğünü, ülkemizin önde gelen moda tasarımcıları arasındaki İdil Tarzi yürütüyor. Yaratıcılık ve inovatif yaklaşımların esas alındığı iddialı bir eğitim modeliyle Türkiye’nin marka moda tasarımcılarını yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Üniversite olarak farkınız ne?

Okan Üniversitesi’ni diğer yüksek öğrenim kurumlarından ayıran en önemli unsur, öğrencilerine dünya standartlarında bir üniversite eğitimi sunarken onların sosyo-kültürel açıdan da en iyi şekilde gelişimini sağlamayı amaçlaması ve başarılarını desteklemesidir. Çünkü günümüzde parlak bir kariyer için mesleki bilgi birikimi tek başına yeterli değil. Aynı zamanda vizyon ve özgüven sahibi olmak da büyük önem taşıyor. Bu nedenle öğrencilerimizin sportif, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde kendilerini en iyi şekilde geliştirebilecekleri ortamlar sunuyoruz. Başta güçlü akademik kadromuz olmak üzere Türkiye’de ilk kez Okan Üniversitesi’nde başlatılan ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin öğrencilerimizle deneyimlerini paylaştığı “Girişimcilik Dersi”, Çince, Rusça ve Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümleri, “Mezuniyete Hazırlık Programı” ve geniş yurtdışı eğitim olanaklarımız ile fark yaratıyoruz.
Burs koşullarınız, yüzdeniz nedir? Kimlere hangi koşullarda burs veriyorsunuz?

Üniversite olarak ÖSYS’de başarılı olmasına rağmen maddi sorunlar yaşayan öğrencilerin kariyer hedeflerini gerçekleştirmesi önceliklerimiz arasında. Toplam öğrenci sayımızın yüzde 91’i oranında burs veriyoruz. YGS başarı puanına göre yüzde 100, yüzde 50 ve yüzde 25’lik eğitim burslarımızın yanında ilk üç tercihinde Okan Üniversitesi’ne yer veren adaylar da yüzde 25 “Tercih Bursu”ndan yararlanabiliyor. Eğitim ücretlerini kapsayan ve hazırlık sınıflarının da dahil edildiği burslarımızın tamamı karşılıksız ve kesintisiz. Ayrıca mütevelli heyet tarafından belirlenen tutar ve sayıda sporcu ve engelli burslarımız da mevcut”
Sizden mezun olan öğrencilerin en belirgin özelliği nedir?
Öğrencilerimiz, iş hayatının gerektirdiği tüm donanımlara sahip olarak mezun oluyorlar. İngilizce’nin yanında Çince, Rusça, Arapça ve Almanca dillerinden birisini ikinci dil olarak öğrenme imkanına da sahip olmaları, iş yaşamında çok büyük avantaj sağlıyor. Okan mezunları, tenisten latin danslarına, müzikten golfe kadar pek çok branşta da kendilerini geliştirerek günümüz iş dünyasının aradığı yeni nesil profil trendine uygun hale geliyorlar. 

Öğrenci başına kaç öğretim üyesi düşüyor?
Okan Üniversitesi’nde öğrenci başına 15 öğretim üyesi düşmektedir. Tüm akademisyenlerimiz öğrencilerle birebir ilgilenmektedir.
Mezunlara kariyer yönlendirmesi yapıyor musunuz?

“Okan Üniversitesi Kariyer Merkezi, öğrencilerin eğitimi esnasında bireysel kariyer planlamalarına yardımcı olur. Mezuniyet sonrası iş hayatına adım atmadan önce yol gösterici olarak öğrencilerimizi her konuda bilgilendiren Kariyer merkezimiz, düzenlediği seminer ve kariyer günleri organizasyonlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Merkezimizin yürüttüğü “Çalışan öğrenci projesi”ne katılan öğrenciler bir yandan eğitimlerine devam ederken, diğer yandan üniversite bünyesinde ya da yakın çevredeki firmalarda çalışma fırsatı buluyor. Merkezin özel projelerinden biri de “Mezun İzleme” programı.  Mezun öğrencilerimizden oluşan veri tabanı sürekli güncelleniyor. Merkezimiz, medya organları ve CV portallarından belirlediği iş pozisyonları süratle mezunlara bildirilmekte ve istihdam sürecinde etkin rol oynamaktadır”
Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan:

“Türkiye ile Çin arasında köprü olacağız”

“Okan Üniversitesi olarak Türkiye’nin küresel rekabet ortamına en iyi şekilde ayak uydurabilmesi için üst düzey donanımda mezunlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefe giden yolda üniversite-sanayi işbirliğinin artık kaçınılmaz hale geldiğini vurgulamakta yarar var. Kurulduğu günden bu yana hep farklılıklarıyla öne çıkan Okan Üniversitesi, “İş Yaşamına Hazırlık Programı” ile öğrencilerinin birinci sınıftan itibaren iş dünyasını tanımalarını sağlıyor. Binden fazla şirketle gerçekleştirdiğimiz işbirlikleriyle öğrencilerimize çok geniş bir yelpazede staj olanakları sunuyoruz. Her yıl geleneksel olarak ilk  dersini verdiğim “Girişimcilik Dersleri” ile Türkiye’nin önde gelen iş insanlarıyla bir araya gelen öğrencilerimiz, farklı bir bakış açısına sahip oluyorlar.  Sadece İngilizce değil, Dünya ekonomisinde söz sahibi olan ülkelerin dillerini de öğreterek mezunlarımızı yoğun rekabet ortamında avantajlı hale gelmesini sağlıyoruz. Ancak tüm bunların yanında öğrencilerimizin sosyo-kültürel açıdan kendilerini geliştirmeleri, özgüven sahibi bireyler olarak mezun olmaları da bizim için çok önemli. Tuzla kampüsümüzün sahip olduğu tüm özellikler bu doğrultuda dizayn edildi. Kaliteli eğitimin yanı sıra AR-GE faaliyetlerine de ağırlık veriyoruz. Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracına imza atarak otomotiv sektörüne farkı bir bakış açışı getirdik.  AR-GE’deki öncü rolümüzü farklı sektörlere yönelik projelerle sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye ile Çin arasında yepyeni bir köprü vazifesi göreceğine inandığım Konfüçyus Enstitüsü ile iki ülke bağlarını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Dünya ligini hedefleyen, eşsiz olanaklara sahip farklı bir üniversite deneyimi yaşamaları için adayları Okan Üniversitesi’ne bekliyorum.”
Doğanın içinde “gerçek kampüs üniversitesi” deneyimi

6 Fakülte, 3 Yüksekokul ve 2 Enstitüsü ile toplam 9 bin öğrenciye hizmet veren Okan Üniversitesi’nin Tuzla’daki 160 bin metrekare alan üzere kurulu ana kampüsünün yanı sıra Kadıköy, Mecidiyeköy ve Maltepe’de de kampüsleri yer alıyor. Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri ile Uygulamalı Bilimler ve Sağlık Bilimleri Yüksekokullarının yer aldığı Tuzla Kampüsü’nde  bilgisayar ve elektronik laboratuarları, teknik donanımlı sanat atölyeleri, son teknoloji kullanılarak yapılandırılmış kütüphane, Hukuk fakültesindeki uygulamalı dersler için hazırlanan mahkeme salonu, gastronomi mutfağı mevcut. Sportif faaliyetler için kapalı spor salonu ve yüzme havuzu, fitness, squash salonu, plates ve aerobik stüdyoları, tenis kortları, halı saha ve basketbol sahaları bulunuyor. Öğrenciler, Okan Yaşam Merkezi’ndeki sinema ve oyun salonu, eğlence merkezi, süpermarket, kafeteryalar, kuaför, mağazalar ve restoranlardan da tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.
Yabancı öğrencilerin de gözdesi

Okan Üniversitesi öğrencileri, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Güney Afrika, Kazakistan, Kanada ve İsviçre gibi ülkelerdeki saygın üniversitelerle gerçekleştirilen ikili değişim ve çift diploma anlaşmalarından yararlanarak yurtdışında eğitim görme imkanına sahipler. Ayrıca geçtiğimiz yıl Uluslararası Öğrenci Değişim Ağı’na (ISEP)  dahil olan Okan Üniversitesi, 50’yi aşkın ülkedeki 300 üye üniversitede eğitim fırsatı sunuyor. Okan öğrencileri, üye üniversitelerden dilediğini seçerek bir dönem ya da bir yıl boyunca hiçbir ek eğitim ücreti ödemeden öğrenim görebiliyorlar. Okan Üniversitesi, Farabi ve Erasmus programlarıyla da yurtdışı eğitiminde farklı seçenekler sunuyor. Yabancı öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği Okan Üniversitesi’nde ABD, Rusya, Hollanda, Avusturya, Kosova, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Fas, Somali ve Kenya gibi ülkelerden yaklaşık 100 yabancı öğrenci eğitim görüyor.

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV