20 Ocak 2019 Pazar

AÖF Belgelerine Artık e-Devletten Ulaşmak Mümkün

'Başarmak için rüzgarı arkana al Nazlı Çağla'

25 Temmuz 2012, 12:01
'Başarmak için rüzgarı arkana al Nazlı Çağla'
Bahadır ŞAHİN
EGT-250X250 -->
Okan Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi  Mimarlık Bölümü Öğrencisi Nazlı Çağla Dönertaş, Olimpiyatlardaki Gururumuz Oldu

“Başarmak için rüzgarı arkana al Nazlı Çağla”
Mühendislik-Mimarlık Fakültemizin Mimarlık Bölümü öğrencisi, milli yelkencimiz Nazlı Çağla Dönertaş, Londra 2012 Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyor. Dönertaş, olimpiyat oyunlarında yelkende Türkiye’yi temsil edecek ilk kadın yelkenci olması nedeniyle de ayrı bir heyecan ve gurur yaşıyor.  
21 yaşındaki öğrencimiz Nazlı Çağla Dönertaş, 14 yaşındayken, Marmaris’te tekne tamirciliğiyle uğraşan deniz tutkunu babasının desteğiyle başlamış yelken sporuna. 2009’da sadece üniversite sınavına hazırlanırken 1 yıl yelkene ara vermiş. Yelkene başladığında 1 hafta içinde kendisine bir tekne hediye ettiklerini söyleyen Çağla, yelken serüvenini bakın nasıl anlatıyor: Başlangıçta kurs dönemi 15 gün oluyor ve bu 15 günde bazı sporcular hala tekneyi kullanamıyor. Ama ben bir haftada kendi teknemi almaya hak kazanmış, hatta başkalarına da eğitim vermeye başlamıştım. Ama olimpiyatlar için çok çalıştım.

Çok spor yaptım ama yelkene daha farklı bağlandım
6-7 yaşında yüzmeye başladım. Yaklaşık 4 yıl yüzdüm. Daha sonra basketbol, voleybol oynadım, tenisi denedim. Ama yelken farklıydı benim için. Bırakamadım. Bırakmak istediğim zamanlar oldu ama çok özledim, bırakamadım. İyi ki de bırakmamışım. Ben Marmaris’te başladım yelkene. Ailem hala orada yaşıyor. Bizimkilere soruyorlarmış “çocuğu hangi spora verelim, yelkene başlatalım mı?” diye. Benden sonra bizim orda en az 10 kişi yelkene başlamış. Bu sadece bizim orda ama yelken sporunda başlamada genel olarak da bir artış var zaten.

Üniversitem çok destek oldu

Okan Üniversitesi’ni, eğitimi, dinamikliği, öğrencilere sağladığı burs ve kampüs olanaklarını beğendiğim için tercih ettim. Ailem de araştırmıştı ve bana Okan’ı tercih etmemi söylediler.  2010’dan beri olimpiyatlara hazırlanıyorum. 2 yıldır her ayın sadece 10 gününü Türkiye’de geçirebiliyorum. Onun dışında yurtdışında farklı ülkelerde kamplar, antrenmanlar var. Göçebe hayatı yaşıyorum bildiğiniz. 2009-2010 yılı hazırlık bölümünde okudum. Daha sonra okulumu dondurdum. Üniversitem olimpiyatlara gidişime kadar olan süreçte bana çok destek oldu. Bundan sonra da destek olacaklarına eminim.  Okan Üniversitesi, eğitime olduğu kadar spora ve öğrencilerin sosyal yaşamlarına da önem veriyor. Üniversite adaylarına, Okan Üniversitesi’ni araştırmalarını ve tercihlerinde yer vermelerini öneriyorum. Pişman olmayacaklarını söyleyebilirim. 

Yeni hedef: Rio 2016 Olimpiyatları

Sabah 09.00’dan akşam 18.00’e kadar çalışıyorum. Sabah evden çıkıyorum bisikletle kulübe gidiyorum. 10.00’da antrenmanım başlıyor. Böyle günümü bitiriyorum. Bunun dışında kamplar var tabi. Bu benim ilk olimpiyatım ve 2 senedir hazırlanıyorum. Benim rakiplerim genelde 80 doğumlu kadınlardan oluşuyor. Rakiplerim neredeyse 3’üncü olimpiyatlarına hazırlanıyorlar. Derece şansım az olsa da kendime güveniyorum. Sonraki hedefim, edineceğim tecrübeyle Ağustos 2016’da Rio De Janerio’da düzenlenecek olan Rio 2016 Olimpiyatları’na katılmak. 

    Yorumlar

300x250-egt -->
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV